Údržba zahradní techniky

 

S koncem zimy vždy přichází na řadu otázka, jak připravit zahradní stroje na jaro. Tedy alespoň by na řadu přijít měla, neboť někteří údržbu zahradní techniky bohužel stále podceňují, díky čemuž ale výrazně zkracují její životnost. Údržba zahradní techniky by navíc neměla být pouze otázkou konce zimní sezóny, v ideálním případě by se měla provádět třikrát do roka.

Po zimě je nesmírně důležité v zahradní technice vyměnit olej, ten starý se totiž po měsících, kdy ležel ladem, stává prakticky nepoužitelným. Stejně tak je dobré před začátkem jara ve strojích vyměnit filtry a svíčky. V případě, že filtry nejsou příliš zanesené, postačí i pouhé vyčištění vzduchového filtru. Ještě před tím, než s technikou vyjedete na zahradu, je potřeba použít mazivo na všechny pohyblivé části strojů, které během nečinnosti trpí nejvíce, a promazat je.

 

ALPINA ZAHRADNÍ TRAKTOR AT484 AST350 5.8KW 352CM3 -  SCHEPPACH BENZINOVÁ SEKAČKA MS150-46 E (AKCE) RIWALL BENZINOVÝ KŘOVINOŘEZ PRO RPB 420 (AKCE)
90787-1_alpina-zahradni-traktor-at484-ast350-5-8kw-352cm3-motor-stiga--akce 86323_scheppach-benzinova-sekacka-ms150-46-e--akce- 87538_riwall-benzinovy-krovinorez-pro-rpb-420--akce (1)

 

Sekačka si žádá nejdůkladnější péči

U zahradní techniky, jmenovitě třeba u zahradní sekačky či motorové pily je rovněž důležité, aby měla co možná nejostřeji nabroušený řetěz, potažmo nůž. I na to tedy při údržbě před zahrádkářskou sezónou myslete. V případě sekačky pak rovněž zkontrolujte, zdali není poškozen sběrný koš či jestli nedošlo k uvolnění koleček. V neposlední řadě myslete též na očištění všech strojů a jejich komponent - speciální pozornost si zaslouží například vyčištění nožů sekaček.

118630_riwall-zaci-nuz-53-cm--rpm-5340-rpm-5337-b
119710_riwall-celorocni-olej-4-taktni-motory--0-6l--sae10w-30 Samozřejmě vyzkoušejte i funkčnost motorů. Před tím, než budete techniku po zimě využívat naplno, doporučujeme motor nechat běžet pár minut na volnoběh - tím se prohřeje a zároveň zjistíte, jestli se na něm neobjevila nějaká závažná závada. U zahradní techniky s řemeny ještě zkontrolujte, jestli nejsou uvolněné, v horším případě prasklé. Obecně též platí, že byste měli zkontrolovat utažení všech šroubků a kvalitu těsnění u všech zahradních strojů.